Actueel
Nieuws200820072006200520042003Nieuw accreditatiestelselAgendaNVAO CongressenToespraken & ArtikelenCorrespondentieVraag en antwoordNieuwsbriefRSS FeedsDownloads bij deze pagina
NVAO-notitie "Werkwijze wanneer VBI-rapport niet voldoet"Nieuwsberichten
Beoordeling rapporten VBI's Nederland
De NVAO heeft in juli 2005 een notitie (d.d. 11 juni 2005) naar de VBI’s gestuurd over haar beleid inzake het omgaan met (gebreken in) het VBI-rapport (zie download aan de rechterzijde van deze pagina).
In de afgelopen maanden is gebleken dat sommige instellingen en opleidingen denken dat een positief rapport van een op de lijst van VBI's opgenomen VBI, automatisch leidt tot een positieve besluitvorming door de NVAO (en dus tot accreditatie). Dat is een misverstand.
De Nederlandse wetgever schrijft voor dat de NVAO jaarlijks een lijst opstelt van organisaties die naar haar oordeel voldoen aan de eisen om in het kader van het accreditatieproces beoordelingen uit te voeren (bijvoorbeeld onafhankelijkheid, zoals beschreven in het protocol ter beoordeling van VBI’s).
Dat een VBI op de door de NVAO jaarlijks samen te stellen lijst staat, is geen garantie dat een door dat VBI opgesteld rapport voldoende basis biedt voor accreditatie. De NVAO moet ieder VBI-rapport op zijn merites beoordelen en vervolgens tot een eigenstandig oordeel komen. Om te voorkomen dat de NVAO een VBI-rapport afwijst, is het van belang dat instellingen zelf ook kritisch kijken naar de onderbouwing in het rapport voordat het wordt ingediend bij de NVAO.
Instellingen nemen een VBI in de arm om een bestaande opleiding te laten beoordelen. De VBI brengt een rapport uit aan de instelling. De instelling stuurt dat rapport vervolgens naar de NVAO die nagaat of het rapport beantwoordt aan de gestelde eisen, verifieert of de visitatiecommissie op grond van voorhanden zijnde gegevens tot de juiste conclusies is gekomen en, waar dat het geval is, het oordeel van de VBI valideert. Het is langs deze weg dat de NVAO besluit al dan niet tot accreditatie over te gaan. Wanneer de NVAO een rapport niet voldoende acht om tot een besluit te komen, betekent dit voor de betrokken opleiding dat binnen een jaar een nieuw of aangevuld rapport moet worden ingediend; de accreditatie loopt in de tussentijd door.
